קישוטי גוף – תכשיטים, בגדים וקעקועים

קישוטים אסתטיים כאלו ואחרים היו מאז ומעולם מנהגם של בני האדם. עוד משחר האנושות נהגו אנשי המערות לעטר את מערותיהם שציורים שונים, כמו גם השבטים הקדומים של מדינות אפריקה אשר נהגו לצייר על עצמם ואף המציאו את הקעקועים הראשונים בהיסטוריה, הכל מסיבות אסתטיות בעיקרן. כנראה שלאדם ישנו צורך מסוים לקשט ולהדר את עצמו ואת מה שסביבו, בין אם מדובר בביתו הפרטי או אפילו בגופו.

קעקועים, בגדי מעצבים ועוד – הדרכים בהן האדם מקשט עצמו כיום

בעוד רבים מן האלמנטים אשר שימשו את האדם לקשט ולפאר עוד לפני אלפי שנים נשתמרו ועדיין קיימים כיום במתכונת זו או אחרת, נראה כי כיום אנחנו חיים בעולם שונה לחלוטין מאי פעם בעבר, עולם בו הדרכים בהן משתמש האדם על מנת לקשט את גופו הן רבות, מגוונות ובעיקר מעניינות.

נתחיל אולי עם אחד מקישוטי הגוף העתיקים והוותיקים בעולם – קעקועים. כאמור, עוד מתקופת השבטים האפריקאיים העתיקים אי שם כמה לפני אלפי שנים טובות, השתמש האדם בקעקועים. כיום, במאה העשרים ואחת, נראה כי תרבות הקעקועים בעולם מפותחת ועשירה יותר מאי פעם בעבר. מיליוני אנשים מתהדרים בקעקועים שונים ומשונים, מכל סוג ובכל צורה שרק ניתן לדמיין. נראה כי קעקועים רק הולכים ונהיים יותר פופולאריים מעשור לעשור, אולי מפני שהם מהווים דרך מעניינת ומרהיבה כל כך להבעה עצמית, אומנותית וכד’.

מלבד קעקועים, גם תרבות התכשיטים שניתן למצוא כיום בעולם הינה עתיקת יומין לפחות כמו הקעקועים, והתחלתה מתוארך אי שם בתחילת ימיה העליזים של האנושות. תכשיטים תמיד היו התצורה כזו או אחרת, כאשר בהתחלה סביר להניח כי יוצרו מחלקים של צמחים או עצמות של בעלי חיים – מה שהיה זמין באותה תקופה. רק בתקופות מאוחרות יותר החל האדם לחצוב משאבים שונים, ולגלות מרכיבים יוקרתיים כמו כסף וזהב, מהם מיוצרים תכשיטים כיום. בכל מקרה, הרעיון היה ונשאר זהה פחות או יותר – שימוש בחפצים וחומרים שונים ליצירת חפצים אסתטיים (לפחות בעיני היוצר…), אותם עונד האדם על גופו.

דוגמה לאופן מודרני יותר לקישוט הגוף לקוחה מעולם הטקסטיל והאופנה. בגדי מעצבים משמשים כיום מיליוני אנשים בעולם על מנת לקשט עצמם, לשפר את המראה הכללי שלהם ובכך בעצם לגרום להם להיראות אטרקטיביים יותר בעיני סביבתם, ולכן להרגיש טוב יותר (למשל – לשפר את רמת הביטחון העצמי…). בניגוד לקעקועים או תכשיטים שונים, בגדי מעצבים ססגוניים לא היו קיימים מאז ומעולם, למרות שניתן לאפיין את תלבושות העור והפרווה הגרנדיוזיות של השבטים העתיקים כאבות הקדומים של התחום אותו אנו מכירים כיום כבגדי מעצבים.

לסיכום, נראה כי הרצון והצורך לקישוט והתהדרות עצמית הינו טבוע באדם, היה קיים ומאז ומעולם וכנראה שיהיה קיים כל עוד האדם כאן. מעניין מאוד יהיה לראות בעתיד אילו דרכים מעניינות חדשות יפתח האדם בתחום זה…

Comments are closed.

-->
מומלצים | צור קשר | טבעות אירוסין | איפור כלות בצפון | טבעות אירוסין| תכשיטים | קורס חשבי שכר | דף הבית שלי | מתנות מקוריות | 2012